Welcome to the home of kino-fogol.kiev.ua

Останній самурай

Просто чудово знято батальні сцени, дуже гарно опрацьовано одяг та будівлі, створена яскрава, чітка та реалістична картинка того часу, але... Але без добре обміркованої центральної ідеї лише ці, суто технологічні якості виробництва фільму, не здатні зіграти вирішальну роль у визнанні цього, вочевидь не "попкорнового", кіно.

Так, виглядає усе дуже й дуже добре - лише на це варто просто піти і подивитися. Звичайно ж, у зручному залі з великим яскравим екраном та потужнім звуком. Особливо хочу наголосити на виборі зручного залу, бо ж фільм іде близько двох з половиною годин, а робити "антракт" у перегляді - це зовсім не художньо і аж ніяк не личить справжньому кін оманові. Та й взагалі "антракти" у кіно не передбачені самою суттю цілісності картини, бо ж якби автор хотів зробити щось подібне, він зробив би дві частини, а рішення адміністрації кінотеатру про перерву у тому чи іншому місці навряд чи можна вважати хоч трохи компетентним. Це я до того, що у "Кіно-Одесі" такий "антракт" став для мене цілковитою несподіванкою.

Отже, кіно довге і батальні сцени займають у ньому хоч і не переважну, але значущу частину. А от між ними дія досить відчутно "провисає", і саме тому нудьгуючий глядач (тобто я) починає замислюватися над тим, про що саме йдеться у цьому кіно, у той час як авторові аж ніяк не можна було надавати йому, глядачеві, жодного шансу на виникнення "лівих думок". Подібне епічне кіно має вести глядача за собою, не даючи йому відволікатися ні на мить, приголомшуючи його і накопичуючи враження у його підсвідомості, бо ж для того, щоб вразити свідомість, глибина думок фільму, вочевидь, недостатня. Написав щось таки, цілком у дусі своєї рекомендації щодо підсвідомості.

З іншого боку, ці "бесіди", які заповнюють час між битвами, мають показати шлях головного героя фільму та пояснити мотиви його вчинків. Але, як на мене, "Останньому самураю" не завадило дечому повчитися у японців, які своїми чотирискладовими віршами, такими короткими і такими влучними, могли сказати дуже і дуже багато. Хоча може й варто зважити на те, що головний герой - власне, останній самурай - є американцем, а отже традиційна вже американська патетика щодо американського відчуття провини перед скривдженими народами намагається зайняти чільне місце у мотивації його вчинків.

Дивно, я ніяк не можу зрозуміти, чому американці знову притягли сюди своє славнозвісну політкоректність, яку вони сьогодні показують у "боротьбі за права тих, кого Америка колись пригноблювала"? Занедбаний капітан американської армії несподівано опиняється на вістрі американської економічної та політичної інтервенції у Японії. Мотивом до вибору саме його прислуговується начебто чималі його заслуги у боротьбі "американського народу" з "індіанськими повстанцями". При цьому з його кошмарів глядач дізнається, що насправді ця "боротьба" було нічим іншим, як звичайнісіньким винищенням цілого народу - який низький реверанс у бік політкоректності! Але, якщо й так, то Америка знову "скромно забула" про увесь світ, окрім себе самою: з моїх скромних знань історії випливає те, що у той час і у тому місці аж ніяк не "скромну" роль відігравала і Росія. Але ж... Хто зна, може пересічні американці вважають, що Росія на той час була чимось на зразок феодальної Японії, яку так яскраво показано у фільмі.

Взагалі, мене вже просто щиро веселить думка американців про увесь інший світ: самурай Кацумото - вочевидь, глибоко освічена людина, бо ж він дуже добре знає англійську - несподівано опиняється у ролі таки й справді дикуна у порівнянні з якимось американським капітаном, який напрочуд добре знається у історії війн, що їх вело людство. Принаймні, йому відомо про битву під Фермопілами, у той час як Кацумото про це чомусь не знає: цікаво, а де ж самурай вивчив англійську? Природна здатність охоплювати своїми знаннями тільки те, що справді необхідне у війні, для вивчення свого ворога? Щось мені у це дуже не віриться...

І взагалі, американський "старший брат" вже починає аж надто набридати впровадженням своєї ідеології: ну от нічого, жодна подія у цьому світі не сталася без участі американців, та ще й цілковито вирішальної участі. Навіть останній самурай у Японії - і той був американцем. Як на мене, то японцям від сорому варто було б зробити поголовне харакірі...

Про кино обзоры
Date Created: Thu Jun 9 21:42:13 2016